فناوری پردازش نوین اطلاعات خوارزمی فپنا
جمعه 31 شهریور 1402 17:26:47

بازیابی اطلاعات هارد SSD

به طور کلی بازیابی اطلاعات هارد به معنی بازگرداندن اطلاعات ذخیره شده بر روی هارددیسک است  که بنا به دلایل مختلفی 5 از جمله خرابی های فیزیکالی مثل صدمه به هدها یا پلتر ، خرابی های firmware و از دست رفته اند و قابل دسترسی برای کاربران نیستند.

 آیا درایوهای SSD قابل بازیابی هستند؟

بله، اما میزان موفقیت شما بسته به اینکه دستور TRIM را فعال کرده باشید بسیارمتفاوت است. در هاردهای SSD دستوری به نام Trim وجود دارد که می‌توانید آن را در حالت فعال یا غیرفعال قرار دهید. زمانی که اطلاعاتی را از روی SSD پاک می‌کنید در واقع فقط به صورت ظاهری حذف می‌شوند و قابل بازیابی هستند ،این عملکرد بعد از مدتی باعث کند شدن SSD خواهد شد. برای جلوگیری از این وضعیت، دستور تریم ایجاد شده است. با فعال کردن Trim، اطلاعاتی که از روی سیستم حذف می‌کنید به صورت کامل و قطعی پاک می شود.
پس اگر می‌خواهید اطلاعات روی SSD قابلیت ریکاوری داشته باشد باید تریم را در حالت غیرفعال قرار دهید.

مشکلاتی که می‌تواند برای هارد ssd پیش بیاید

SSD ها با وجود اینکه از مقاومت بالایی برخوردار هستند، گاهی و با گذر زمان دچار مشکلاتی می‌شوند. نوسانات برق یکی از دلایل ایجاد مشکل در SSDهاست. همچنین محدودیت در عملیات خوانش و نوشتن اطلاعات که قسمت حافظه با آن درگیر می‌شود. یکی دیگر از مشکلات مربوط به firmwareهای  SSD می‌شود.

 SSD به هنگام بروز مشکل چه علامت‌هایی  دارد؟

خراب شدن SSD، منجر به از دست دادن اطلاعات می‌شود. در بیشتر موارد نمی‌توان از خرابی SSD جلوگیری کرد. با این حال، می‌توانید برخی علائم را شناسایی کنید و اقداماتی برای نجات داده ها انجام دهید.آشنا بودن با نشانه‌های خرابی SSD بسیار مهم است. این کمک می‌کند تا قبل از اینکه SSD به طور کامل از کار بیفتد یا خراب شود، اقدامات مناسب برای محافظت از داده‌ها انجام شود. خوشبختانه، اطلاعات یک SSD خراب را می‌توان با کمک نرم‌افزار بازیابی اطلاعات پیدا کرد.

یکی از اولین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد SSD شما از کار افتاده است، عملکرد ضعیف و کند شدن آن است. اگر متوجه شدید که زمان زیادی برای بوت شدن یا بارگذاری برنامه‌ها به طول می انجامد، می تواند نشانه‌ای از خرابی SSD باشد.

هنگامی که بی‌دلیل سیستم دچار مشکل می‌شود. ادامه پیدا کردن این وضعیت می‌تواند نشانه از مشکل در SSD باشد.

اگر خطاهای عجیب و غریب روی سیستم می‌بینید. خطاهایی مانند: disk boot failure و ntldr missing.

اگر سیستم شما اصلاً بوت نمی‌شود، این یک نشانه قطعی است که SSD از کار افتاده است. در این وضعیت باید درایو را تعویض کنید.

اگر هرکدام از این نشانه‌ها را مشاهده کردید سعی کنید زودتر یک بک‌آپ از اطلاعات‌تان تهیه کنید.در این صورت خیال‌تان راحت می‌شود که با خراب شدن SSD اطلاعات‌تان از دست نرفته است.

آسیب دیدن داده‌ها یا آسیب فیزیکی؟

نوسانات برق و قطع شدن ناگهانی آن یکی از دلایل آسیب دیدن اطلاعات است. اگر SSD در معرض گرمای شدید قرار بگیرد نیز احتمال خراب شدن و از بین رفتن اطلاعات وجود دارد. در صورت قرار گرفتن SSD در معرض آب یا گرد و غبار ممکن است آسیب فیزیکی ایجاد شود. اگر هارد دچار آسیب فیزیکی نشده است ولی وقتی سیستم را خاموش و روشن کرده‌اید دیگر هارد شناخته نمی‌شود این خرابی مربوط به فریم ورهارد دیسک است.

بازیابی اطلاعات به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

بازیابی اطلاعات نرم افزاری هارد

بازیابی اطلاعات سخت افزاری هارد

بازیابی اطلاعات میان افزاری ( firmware) هارد

بازیابی اطلاعات نرم افزاری هارد

در این روند از نرم افزار های تخصصی و دستگاه های تخصصی ریکاوری هارد از جمله PC3000 که نیازمند افرادی متخصص و با تجربه در این زمینه می باشد ، استفاده می شود. بسیاری از این نرم افزار ها در سایت های مختلفی برای شما قرار گرفته است که استفاده ی نادرست از هر یک از آنها به معنی خداحافظی همیشگی با اطلاعاتتان می باشد.چنانچه بهتر است بدانید که بازیابی اطلاعات هارد ؛ نیازمند تخصص و ابزارهایی خاص می باشد که با دست کاری های شما شانس بازگشت تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

 

بازیابی اطلاعات سخت افزاری هارد

این خرابی ها که در واقع همان خرابی فیزیکی می باشد به بخش هایی مثل موتور، هدها، اسپیندل و همچنین برد هارد آسیب می زند و اندکی کار را دشوار تر می کند. این مشکل اغلب با صدای تق تق کردن و عدم شناسایی و دیتکت شدن هارد بروز پیدا می کند و نیازمند جراحی هارد می باشند.هر گونه باز شدن هارد در محیط آزاد ؛ سطح بازگردانی اطلاعات هارد تان را کم می کند و این جراحی نیازمند تخصص و مهارت  و دستگاه های پیشرفته ای همچون اتاق تمیز دارد تا در محیطی عاری از هرگونه گرد وغبار جراحی و ریکاوری هارد تان صورت بگیرد.   در این میان خرابی در سطح پلتر از بدترین خرابی های سخت افزاری محسوب می شود و چون دیتا روی آن ذخیره می شود ؛ عملیات بازیابی اطلاعات هارد را دچار پیچیدگی و مشکل می کند. همچنین در خرابی هایی که با سوختن برد ایجاد می شود می توان با تعمیر برد و در صورت عدم جواب با تعویض برد و مونتاژ بر روی یک برد جدید بازگردانی اطلاعات هارد شما را میسر نمود.

بازیابی اطلاعات هارد firmware

خرابی firmware و ماژول ها از خرابی های اختصاصی هر نوع هارد محسوب می شود و در هر مدل با مدل های دیگر تفاوت دارد و نیازمند مهارت و تخصص همراه با تجربه می باشد ، تا شناسایی و برطرف شود. برای ریکاوری هارد در مواجهه با این مشکل از دستگاه هایی مثل PC3000 و MRT استفاده می شود.کوچکترین اشتباه در این زمینه باعث از بین رفتن هم زمان هارد و اطلاعات شما می شود

خرابی ماژول ها با علائمی مثل هنگ کردن، عدم شناسایی، تغییر ظرفیت، دیر بالا آمدن و خود را نشان می دهد.

ما به شما عزیزان توصیه می کنیم که در صورت برخورد با چنین شرایط و مشکلاتی ، قبل از هر گونه دست کاری و یا اضافه کردن اطلاعات بر روی هارد ؛ هارد خود را بلافاصله خاموش کرده و آن را برای تعمیر و یا بازیابی اطلاعات هارد به مرکز تخصصی ایمن هارد ارسال کنید.

نکاتی مهم که باید در بازیابی فایل‌های از دست رفته بدانید:

بلافاصله بعد از این که متوجه حذف ناخواسته فایلی شدید، هیچ اطلاعات تازه‌ای بر روی دیسک ذخیره نکنید. برای مثال اگر در درایو C فایلی را گم کرده‌اید، هیچ فایلی بر روی این درایو ذخیره نکنید؛ حتی نرم افزار بازیابی مورد نظر را باید در درایو دیگری نصب و اجرا کنید. رعایت این مورد خیلی مهم است.

هیچ گاه فایل بازیابی شده را در همان مسیر قبلی ذخیره نکنید. مثلاً اگر فایلی در مسیر C:\nima\nima.mp3 را بازیابی کردید، فایل جدید را در همان مسیر قبلی ذخیره نکنید چرا که ممکن است باعث خراب شدن فایل اصلی شود.

اگر دیسک از دست رفته شما حاوی اطلاعات بسیار مهمی است، پیش از شروع به بازیابی، حتماً یک نسخه پشتیبان کامل از آن تهیه کنید؛ حتی اگر هیچ پارتیشنی نداشته یا به صورت خام است.

همواره به یاد داشته باشید که بازیابی فایل‌ها با ابزارهای نرم افزاری، هر قدر هم که پیشرفته باشند، باز هم ضعف‌های عملکردی داشته و برای بازیابی اساسی و اصولی‌تر بایستی از ابزارهای سخت افزاری استفاده کنید که در مراکز بازیابی داده انجام می‌شود.

 

 

شرکت فناوری پردازش نوین اطلاعات خوارزمی(فپنا )در زمینه های مختلف جرمیابی قانونی دیجیتال از قبیل جرمیابی قانونیگوشی های تلفن همراه و کامپیوتر و بازیابی اطلاعات حذف شده فعالیت دارد. با وجود تجهیزات پیشرفته بازیابی اطلاعات از قبیل دستگاه PC 3000 و وجود افراد متخصص و با تجربه در این حوزه، این امکان فراهم شده است که بازیابی اطلاعات حذف شده در رسانه های دیجیتال و انجام تعمیرات سخت افزاری تجهیزات ذخیره ساز در این شرکت انجام گردد.


خدمات و سرویس های جرمیابی قانونی دیجیتال شرکت فپنا شامل موارد زیر می باشد:

 • جرمیابی قانونی کامپیوتر
 • جرمیابی قانونی گوشی های تلفن همراه
 • جرمیابی قانونی فضای ابری
 • جرمیابی قانونی شبکه
 • جرمیابی قانونی حافظه
 • بازیابی اطلاعات (Data recovery)
 • پردازش تصویر

دوره های آموزشی ارائه شده توسط شرکت فپنا شامل موارد زیر می باشد:

 • دوره آموزشی جرمیابی قانونی گوشی های تلفن همراه در دو سطح پیشرفته و حرفه ای
 • دوره آموزشی جرمیابی قانونی کامپیوتر و حافظه
 • دوره آموزشی مهندسی معکوس نرم افزار
 • دوره آموزشی Embedded Linux