فناوری پردازش نوین اطلاعات خوارزمی فپنا
چهارشنبه 9 فروردین 1402 04:48:42

روش های ریکاوری هارد دیسک

                                     روش های ریکاوری هارد دیسک

به طور کلی ما دو روش برای بازیابی اطلاعات هارد داریم:

  • ریکاوری نرم افزاری هارد دیسک
  • ریکاوری سخت افزاری هارد دیسک

در ریکاوری نرم افزاری هارد دیسک مشکلاتی مانند پاک شدن یا حذف شدن پارتیشن‌ها، فرمت اشتباهی پارتیشن‌ها و اتفاقات دیگر،با استفاده از برنامه‌های ریکاوری اطلاعات حل می‌شود که برای بازیابی اطلاعات بهتر هست  از برنامه‌های ریکاوری هارد دیسک استفاده نکنیم و دلیل آن هم توضیح داده شده که ممکن است اطلاعات شما با نصب برنامه‌های مختلف رونویسی شود و دیگر اطلاعات شما قابل بازگشت نخواهند بود. در امن‌ترین حالت باید از ریکاوری سخت افزاری هارد دیسک استفاده شود.

در ریکاوری نرم افزاری ، هارد دیسک شما ممکن است چرخش نامنظمی داشته باشد یا هد  آن باعث ایجاد صدای کلیک کردن شده باشد یا هارد دیسک شما توسط سیستم شناسایی نمی‌شود در این حالت چه اتفاقی می‌افتد؟ شما به هارد دیسک دسترسی پیدا نمی‌کنید تا اطلاعات خود را بازیابی کنید. این مشکلات ناشی از آسیب‌های مکانیکی یا فیزیکی و یا خرابی بوده است و شما هر چقدر تلاش کنید تا اطلاعات را بازیابی کنید نمی‌توانید. حتی در مواقعی که پارتیشن فرمت شود ،یا هنگام نصب ویندوز ، درایوهای هارد دیسک پاک شوند. دراین حالت برای ریکاوری سخت افزاری هارد دیسک از دستگاه PC-3000  که یک ابزار بازیابی اطلاعات منحصر به فرد است استفاده می‌شود که می‌تواند با استفاده از دستورات خاص ،هارد را به مد کرنل ببرد و با هارد دیسک ارتباط برقرار کند. وقتی که هارد دیسک یا درایو توسط کامپیوتر شناسایی نمی‌شود به طور کلی این بدان معناست که هارد دیسک به علت خرابی الکتریکی، آسیب‌های مکانیکی یا خرابی ماژول‌های فریم‌ ویر موجود در کنترلر، نمی‌تواند بوت شود. با استفاده از PC3000 شما می‌توانید تشخیص دهید که دقیقا چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است.

هزینه بازیابی اطلاعات هارد

هزینه بازیابی اطلاعات با توجه به نوع سرویس مورد نیاز و سطح خرابی پیش آمده متفاوت است. برای مثال هزینه بازیابی اطلاعات در هاردهای سوخته و دارای مشکل بدسکتوری بسیار بالاتر از هاردهای سالم است. بد سکتوری بالا و هنگ کردن هارد، ایرادات ماژولی و دیتکت نشدن هارد، ریکاوری هارد فرمت شده یا حذف پارتیشن شده، ریکاوری هارد صدادار، بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده، ضرورت جراحی هارد، تعمیر یا تعویض برد هارد سوخته، کند بودن و گیر کردن هارد اکسترنال و برخی از مواردی هستند که کار بازیابی اطلاعات را دشوارتر و به طبع هزینه بازیابی اطلاعات را بیشتر می سازند.

در چه شرایطی می توان از PC3000 استفاده کرد؟

دستگاه PC3000 ساخت شرکت ACE روسیه ، یک ابزار کاملا حرفه ای می باشد که بصورت دستی manual ) ) کار می کند. دستگاه PC3000 مطرح ترین ابزار بازیابی اطلاعات هارد و SSD در دنیا است. این ابزار بسیار کارآمد و حرفه ای است اما صد در صد کار نیست، فقط ۱۰ درصد کار است و ۹۰ درصد کار بستگی به متخصصی دارد که ریکاوری هارد با PC3000 را انجام می دهد ،چرا که در تکنولوژی بازیابی اطلاعات تکنیک های زیادی وجود دارد که در هیچ دستگاهی نیست و این تکنیک ها فقط متعلق به متخصصانی است که سال ها تجربه کسب کرده اند و آموزش دیده اند.

در بسیاری از اشکالات پیش آمده برای هارد، نظیر ایرادات نرم افزاری (مواردی چون دیتکت نشدن، کند بودن هارد ،هنگ کردن دستگاه ، خرابی هارد ،بد سکتوری، مشکلات ماژولی و این چنین مواردی) امکان بازیابی اطلاعات هارد با pc3000 وجود دارد. در شرایطی که اشکالات ایجاد شده در هارد مواردی نظیر شکستگی هد، سوختن هد و یا سوختن موتور را شامل شود، تنها راه چاره تعویض و جراحی هارد است.

دسته بندی ها