فناوری پردازش نوین اطلاعات خوارزمی فپنا
دوشنبه 8 خرداد 1402 02:41:23

استفاده از ابزار Oxygen Forensic Detective در تشخیص جرائم دزدی خودرو توسط پلیس برزیل

کارآگاهان جین گودوی و روبرتوکلامر،هردو در اقدامات جنایی سازمان ‌یافته، از پلیس مدنی ایالت ریو( برزیل)، در سال 2020 هنگام جمع‌آوری پرونده سرقت خودرو از راه حل دیجیتال جرم یابی قانونی اکسیژن استفاده کردند.

با استفاده از راه حل دیجیتال جرم یابی قانونی  Detective Oxygen Forensic ، کارآگاهان گودی و کلامرتوانستند داده هایی را از چندین دستگاه تلفن همراه استخراج کنند که اطلاعاتی را برای متهم کردن مجرمان و بیرون بردن آنها از خیابان های Lajeado ارائه می کرد.

درآگوست 2020 موارد سرقت خودرو در شهرلاجهادو افزایش یافت. این سرقت‌های خودرو ازنظرفیزیکی پرخاشگرانه بوده و یکی از آنها یک بانوی سالخورده را مورد تعرض قرارداده بودند که یک کارگروهی برای کشف انگیزه متخلفان تعیین شد.

قدرت قانون

تیمی از ماموران این حوزه به صورت گروهی ماموریت یافتند تا مجرمان این سرقت را پیدا کنند. استفاده از تمام ابزارهای تکنولوژیکی موجود وتکنیک های تحقیقاتی پیشرفته برای تجزیه و تحلیل شیوه های عمل مجرمان و یافتن افرادی که واقعاً مسئول جرم هستند و آنها را قضاوت و به دست عدالت می رسانند ضروری و مهم است.

چالشی که کارآگاهان با آن مواجه بودند شناسایی مظنونان وانگیزه آنها بود. از طریق فیلم های نظارتی، شناسایی توسط قربانیان حمله شده و گزارش های پلیس قبلی، بازرسان توانستند مظنونان احتمالی را شناسایی کرده و حکمی برای به دست آوردن شواهد بیشتر دریافت کنند. 

با این عناصر شواهد، از قاضی حکم بازرسی که مورد قبول واقع باشد درخواست شد ، تا شواهد مهمتری برای تایید جنایات و مرتبط کردن با عاملان آن جمع آوری گردد.

یافتن راه حل دیجیتالی جرم یابی قانونی

پس از موفقیت آمیز بودن حکم بازرسی، کارآگاهان توانستند به گوشی‌های همراه و لباس‌هایی که گفته می ‌شد در حین جنایت پوشیده بودند دسترسی پیدا کنند. کارآگاهان اجازه دسترسی به وسایل شخصی متهمان را داشتند اما تلفن های همراه ضبط شده آنها دارای رمز عبور بودند.علی ‌رغم موفقیت ‌آمیز بودن دستگیری، همه تلفن‌های همراه آنها با رمز محافظت می‌ شدند، به جز یک آیفون جدید اپل که اخیراً فعال شده بود که به نظر می‌رسید زیاد استفاده نشده است ، در نتیجه اطلاعات کمی از این دستگاه استخراج شده است که هیچ مدرکی دال بر جنایت تحقیق شده در این تلفن همراه وجود نداشت.

یافتن گذرواژه ها با کارآگاه Oxygen Forensic

با عدم محافظت از رمز عبور یکی از تلفن‌ها، کارآگاهان توانستند داده‌هایی را استخراج کنند که به آن‌ها اجازه می‌داد رمزهای عبور استفاده شده در تلفن‌های همراه قفل شده را بازیابی کنند.

با استفاده از Oxygen Forensics Detective ، می‌توان یک استخراج منطقی کامل از آیفون 6 مذکور را از طریق تکنیک استخراج پیشرفته iOS انجام داد که در آن برخی پسوردهای استفاده شده توسط مظنون بازیابی شد.

پس ازباز کردن قفل تلفن‌های همراه قفل شده، کارآگاهان داده‌ها را با استفاده از Detective Oxygen Forensic استخراج کردند که تصاویر وسایل نقلیه سرقت شده، Metadata های مکان‌های مخفی مورد استفاده مظنونان و همچنین مکالمات واتس ‌آپ را که مستلزم فروش خودروهای سرقتی و قطعات آنها بود، کشف کردند  در نتیجه با استفاده از ابزار شواهد کلیدی در Detective Oxygen Forensic ، به محققان این امکان را داد که به راحتی تصاویر خودروهای سرقتی را که در تلفن همراه پیدا کرده بودند و در مکانی مخفی شده بودند که فقط متخلفان آن را می شناسند را طبقه بندی کنند که این عکس ها برای عرضه در بازار سیاه و یا فروش غیرقانونی از آنها گرفته شده است.