فناوری پردازش نوین اطلاعات خوارزمی فپنا
دوشنبه 8 خرداد 1402 02:59:04

دیتا ریکاوری چیست؟

همه ما با از دست دادن دیتا چه  به دلیل خرابی هارد و داده ها چه حذف اتفاقی یک فایل، مواجه شده ایم.

در دنیای امروز، ابزارهای متعددی برای ذخیره کردن اطلاعات وجود دارند. در این میان مناسب‌ترین ابزار هارد است. هاردها خود به دو گروه اینترنال و اکسترنال تقسیم می‌‌‌شوند. فلش‌ها و انواع کارت حافظه هم بسته به نوع استفاده شخص برای ذخیره کردن اطلاعات، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هاردها به دلیل سرعت بالا در پردازش و ذخیره سازی اطلاعات، در بسیاری از ارگان‌های دولتی و خصوصی و شرکت‌ها و مراکز مختلف و نیز برای مصارف شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بر اثر یک اشتباه و یا حادثه‌ای هارد آسیب ببیند و اطلاعات آن از بین برود، در صورت عدم دسترسی دوباره به اطلاعات آن، احتمالا عواقب جبران‌ناپذیری برای ارگان مربوطه و یا شخص خواهد داشت. در این شرایط بهترین راهکار برای این منظور باید هارد آسیب دیده را به دست افراد متخصص این کار سپرد. دلایل گوناگونی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی هارد شود، آشنایی با این عوامل در حفظ و نگهداری اطلاعات کمک زیادی خواهد کرد.

در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی وسایلی همچون موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر اهمیت گسترده‌ای پیدا کرده‌اند به گونه‌ای که بخش وسیعی از فعالیت‌های اداری وابسته به آن‌هاست. همچنین نگهداری صحیح از اطلاعات و پیشگیری از اختلال در سیستم، امری است که نیازمند رعایت یک سری نکات در این زمینه است.

گاهی اوقات به دلیل سهل‌انگاری و یا وجود ویروس در سیستم، کل اطلاعات و یا بخشی از آن‌ها ممکن است از دسترس خارج شود.

به طور کلی روش های مختلفی برای بازیابی اطلاعات کامپیوتر وجود دارد. یکی از این روش ها که متاسفانه بسیاری از کاربران آن را مفید می دانند، استفاده از نرم افزارهای ریکاوری می باشد. باید بدانید که کارشناسان تعمیرات کامپیوتر استفاده از این برنامه ها را چندان مفید و مناسب نمی دانند. برخی از این برنامه ها مشکلات امنیتی دارند که می تواند منجر به از بین رفتن اطلاعات برای همیشه شود. همچنین با این نرم افزارها و برنامه ها تنها بخش محدودی از اطلاعات شما بازیابی شده و در واقع بیشتر موارد حذف شده از بین می روند.

 بهترین روش برای ریکاوری اطلاعات کامپیوتر، استفاده از دستگاه pc 3000 است. این دستگاه یکی از جدیدترین محصولات حوزه ریکاوری است و به دلیل قابلیت های ویژه ای که دارد می توان حداکثر اطلاعات پاک شده سیستم را بازیابی نماید. اگر اطلاعات کامپیوتر شما به هر دلیلی پاک شد و نیاز به ریکاوری آنها داشتید، لازم است که نکات و مواردی را مد نظر قرار دهید. اولین نکته در مورد بازیابی اطلاعات کامپیوتر این است که شما باید در اولین فرصت پس از حذف شدن اطلاعات، اقدام به بازیابی آنها نمایید. ویندوز به صورت دائمی اطلاعات جدیدی را بر روی هارد کامپیوتر ذخیره می کند و به همین دلیل احتمال اینکه برروی سکتورهای مرتبط به فایل حذف شده اطلاعات جدیدی ذخیره سازی شود وجود دارد.

شرکت فناوری پردازش نوین اطلاعات خوارزمی(فپنا )در زمینه های مختلف جرمیابی قانونی دیجیتال از قبیل جرمیابی قانونی گوشی های تلفن همراه و کامپیوتر و بازیابی اطلاعات حذف شده فعالیت دارد. با وجود تجهیزات پیشرفته بازیابی اطلاعات از قبیل دستگاه PC 3000 و وجود افراد متخصص و با تجربه در این حوزه، این امکان فراهم شده است که بازیابی اطلاعات حذف شده در رسانه های دیجیتال و انجام تعمیرات سخت افزاری تجهیزات ذخیره ساز در این شرکت انجام گردد.

خدمات و سرویس های جرمیابی قانونی دیجیتال شرکت فپنا شامل موارد زیر می باشد:

 • جرمیابی قانونی کامپیوتر
 • جرمیابی قانونی گوشی های تلفن همراه
 • جرمیابی قانونی فضای ابری
 • جرمیابی قانونی شبکه
 • جرمیابی قانونی حافظه
 • بازیابی اطلاعات (Data recovery)
 • پردازش تصویر

دوره های آموزشی ارائه شده توسط شرکت فپنا شامل موارد زیر می باشد:

 • دوره آموزشی جرمیابی قانونی گوشی های تلفن همراه در دو سطح پیشرفته و حرفه ای
 • دوره آموزشی جرمیابی قانونی کامپیوتر و حافظه
 • دوره آموزشی مهندسی معکوس نرم افزار
 • دوره آموزشی Embedded Linux